Aluetoiminta – ohjaajat

Vuorovaikutus- ja tiimityöntaitojen kurssien ohjaajat

Nuoren kirkon ohjaajien verkosto on valtakunnallinen. Jos haluat tilata jonkin peruskursseistamme omaan työyhteisöösi, järjestöön, seurakuntaan, työväenopistoon tai muulle taholle, voit ottaa suoraan yhteyttä seuraaviin ohjaajiin, jotka ovat antaneet luvan yhteystietojensa julkaisemiseen. Näin voit löytää ohjaajan omaa peruskurssiasi varten. Näiden ohjaajien lisäksi olemme kouluttaneet lukuisia ohjaajia, jotka toimivat eri työyhteisöissä. Voit myös olla yhteydessä  Nuoren kirkon toimistoon, p. (09) 6877 4510.

Nuisku -ohjaajat

Ohjaajan nimi Pääkaupunkiseutu
Etelä-Suomi
Pirkanmaa Keski-Suomi Pohjanmaa Satakunta
Varsinais-Suomi
Itä-Suomi Pohjois-Suomi
Hetu Saarinen, Nuorisotyönohjaaja, Gordon-ohjaajakouluttaja
p. 050 409 0136 hetu@iki.fi
X
Marija Janhunen
p. 040 703 4643 marija68@hotmail.com
X
Juha Kasari
p. 050 378 0316 juha.kasari@evl.fi
X
Jemina Kinisjärvi
p. 044 202 4462 jemina.kinisjarvi@suomi24.fi
X
Johanna Muuraiskangas
p. 040 550 0017 johanna.muuraiskangas
@valmennuksenvire.fi, www.valmennuksenvire.fi
X voi kysyä X  voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä
Erja Pesu, Etsivä nuorisotyöntekijä
p. 040 576 9186 erja.pesu@gmail.com
X
Tiia Posa
p. 050 911 1967 tiia.posa@luukku.com
X
Satu Vilkki
p. 040 595 0058 satu@satuvilkki.fi, www.satuvilkki.fi
X X
Jukka Välimäki, Uskonnonopettaja
p. 050 573 8093 jukka.m.valimaki@gmail.com
X
Merja Viljanen, Kirkon nuorisotyönohjaaja
p. 050 330 0494 merja.viljanen@ohjauslanka.fi
X
Merja Hakola, Yrittäjä, työnohjaaja,valmentaja ja kouluttaja
p. 044 538 0046 merja.hakola@netikka.fi
X
Tyyne Louhimaa Lapsi- ja perhetyönohjaaja
p. 040 564 9391 tyyne.louhimaa@kotinet.com
X X
Veijo Pelkonen, Ammattikorkeakoulun lehtori, KM, nuorisotyönohjaaja
p. 044 449 2642 veijo.pelkonen@centria.fi
Ylivieska
ja Pohjois-Pohjanmaa
Nina Jääskä
p. 050 3097339
nina.jaaska@kolumbus.fi
X
Sari Autio,
Opettaja, kouluttaja, työnohjaaja, Kasvutila Oy
p. 050 5919878
kasvutila@gmail.com
X
Ritva Salopuro, Nuorisotyönohjaaja
p.050 5213976
ritva.salopuro@evl.fi
X
Kaarina Peuraniemi
Opinto-ohjaaja
040 7470829
kapeur@luukku.com
X X X
Anne-Mari Jääskinen, Yrittäjä, kouluttaja, taideterapiaohjaaja
p. 041 435 0000 anne.mari@ilontuuli.fiwww.ilontuuli.fi
X

Toimiva Koulu -ohjaajat

Ohjaajan nimi Pääkaupunkiseutu
Etelä-Suomi
Pirkanmaa Keski-Suomi Pohjanmaa Satakunta
Varsinais-Suomi
Itä-Suomi Pohjois-Suomi
Anne-Mari Jääskinen, Yrittäjä, kouluttaja, taideterapiaohjaaja
p. 041 435 0000 www.ilontuuli.fi
X
Kaisa Posti
p. 040 723 5373 kaisa.posti@luovi.fi
X
Tommi Mäkinen
p. 044 298 2202 tommi.u.makinen@jyu.fi
X X X
Pirjo Mäkilä luokanopettaja
p. 040 5930 739 pirjo.makila@pp3.inet.fi
X  voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä
Satu Vilkki
p. 040 595 0058 satu@satuvilkki.fi, www.satuvilkki.fi
X X
Merja Viljanen, Kirkon nuorisotyönohjaaja
p. 050 330 0494 merja.viljanen@ohjauslanka.fi
X
Elviira Välimäki
p. 050 514 5379 elviiravalimaki@gmail.com
X X
Tyyne Louhimaa, Lapsi- ja perhetyönohjaaja
p. 040 564 9391 tyyne.louhimaa@kotinet.com
X X
Sari Autio,
Opettaja, kouluttaja, työnohjaaja, Kasvutila Oy
p. 050 5919878
kasvutila@gmail.com
X

Toimiva Perhe -ohjaajat

Ohjaajan nimi Pääkaupunkiseutu
Etelä-Suomi
Pirkanmaa Keski-Suomi Pohjanmaa Satakunta
Varsinais-Suomi
Itä-Suomi Pohjois-Suomi
Anne-Mari Jääskinen, Yrittäjä, kouluttaja, taideterapiaohjaaja
p. 041 435 0000 anne.mari@ilontuuli.fiwww.ilontuuli.fi
X
Eija Rieppola
p. 050 590 9463 eija.rieppola@gmail.com
X
Marija Janhunen
p. 040 703 4643 marija68@hotmail.com
X
Liisa Näsi, Kouluttaja, työnohjaaja
p. 040 843 6065 liisa.nasi@kolumbus.fi, www.liisanasi.net
X
Hetu Saarinen, Nuorisotyönohjaaja, Gordon-ohjaajakouluttaja
p. 050 409 0136
hetu@iki.fi 
X X
Kaisla Joutsela, Yrittäjä
p. 045 805 5280 kaisla.joutsela@gmail.com, www.kaislajoutsela.com
 Helsinki ja pääkaupunkiseutu
Elina Kauppila, Tunne- ja vuorovaikutuskouluttaja
p. 044 719 1708 elina.kauppila@onnijahoiva.fi, www.onnijahoiva.fi 
 X  X X  X X  X  X
Anni Ranto, Kasvatus- ja opetusalan kouluttaja
p. 044 524 4609
 X X X
Merja Viljanen, Kirkon nuorisotyönohjaaja
p. 050 330 0494 merja.viljanen@ohjauslanka.fi
 X
Merja Hakola, Yrittäjä, työnohjaaja, valmentaja ja kouluttaja
p. 044 538 0046 merja.hakola@netikka.fi
 X
Tyyne Louhimaa, Lapsi- ja perhetyönohjaaja
p. 040 564 9391 tyyne.louhimaa@kotinet.com
 X  X
Arja Helena Partti, Kouluttaja, diakonissa
p. 040 718 2713 arjahelenapartti@stressikoulu.fi, www.stressikoulu.fi
 X
Lea Rantamaa, Diakoniatyöntekijä
p. 0400 309 834 lea.rantamaa@porievl.fi
 Satakunta
Mervi Hodju, Perhepäivähoidonohjaaja
p. 041 451 2276 mervi.hodju@jns.fi
 Joensuu
Marianne Rönkkö-Miinalainen, Perhe- ja diakoniatyöntekijä
p. 050 340 7382 marianne.ronkko@evl.fi
 Joensuu
Nina Jääskä
p. 050 3097339
nina.jaaska@kolumbus.fi
 X
Sari Autio,
Opettaja, kouluttaja, työnohjaaja, Kasvutila Oy
p. 050 5919878
kasvutila@gmail.com
 X
Ritva Salopuro, Nuorisotyönohjaaja
p.050 5213976
ritva.salopuro@evl.fi
 X
Kaarina Peuraniemi
Opinto-ohjaaja
040 7470829
kapeur@luukku.com
 X  X  X
Eeva Itkonen
Yrittäjä
p. 044 9876191
info@jaga.fi
www.jaga.fi
X  X  X
Nina Mansikka
Erityisopettaja, terapeutti
p. 040 777 1899
mansikka24@gmail.com
www.tehostamo.fi
 X  X X  X
Pirjo Mäkilä
Luokanopettaja
p. 040 5930 739
pirjo.makila@pp3.inet.fi
X voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä

Toimiva Vuorovaikutus -ohjaajat

Ohjaajan nimi Pääkaupunkiseutu
Etelä-Suomi
Pirkanmaa Keski-Suomi Pohjanmaa Satakunta
Varsinais-Suomi
Itä-Suomi Pohjois-Suomi
Kaisla Joutsela, Yrittäjä
p. 045 805 5280 kaisla.joutsela@gmail.com, www.kaislajoutsela.com 
Helsinki ja pääkaupunkiseutu
Anne-Mari Jääskinen, Yrittäjä, kouluttaja, taideterapiaohjaaja
p. 041 435 0000 anne.mari@ilontuuli.fiwww.ilontuuli.fi
X
Juha Kasari
p. 050 378 0316 juha.kasari@evl.fi 
X
Johanna Muuraiskangas, Valmentaja
p. 040 550 0017  johanna.muuraiskangas
@valmennuksenvire.fi, www.valmennuksenvire.fi
X  voi kysyä  X  voi kysyä  voi kysyä  voi kysyä  voi kysyä
Tommi Mäkinen
p. 044 298 2202 tommi.u.makinen@jyu.fi 
X  X  X
Kaisa Posti
p. 040 723 5373 kaisa.posti@luovi.fi 
 X
Hetu Saarinen, Nuorisotyönohjaaja, Gordon-ohjaajakouluttaja
p. 050 409 0136 
hetu@iki.fi 
 X
Jonne Silonsaari
p. 040 772 4102 jonne.e.silonsaari@student.jyu.fi 
 X  X  X  X
Satu Vilkki
p. 040 595 0058 satu@satuvilkki.fi, www.satuvilkki.fi 
 X  X
Elina Kauppila, Tunne- ja vuorovaikutuskouluttaja
p. 044 719 1708 elina.kauppila@onnijahoiva.fi, www.onnijahoiva.fi 
X  X  X  X  X  X  X
Anne Porrassalmi
p. 050 534 7232 aporrassalmi@gmail.com 
 X
Merja Viljanen, Kirkon nuorisotyönohjaaja
p. 050 330 0494 merja.viljanen@ohjauslanka.fi 
 X  X
Elviira Välimäki
p. 050 514 5379 elviiravalimaki@gmail.com 
 X  X
Merja Hakola, Yrittäjä, työnohjaaja, valmentaja ja kouluttaja
p. 044 538 0046 merja.hakola@netikka.fi 
 X
Tyyne Louhimaa, Lapsi- ja perhetyönohjaaja
p. 040 564 9391 tyyne.louhimaa@kotinet.com 
 X  X
Anne Mäkelä, Päiväkodin johtaja
p. 040 758 2386 anne2makela@dnainternet.fi 
 Oulu + lähikunnat  Oulu + lähikunnat
Nina Jääskä
p. 050 3097339
nina.jaaska@kolumbus.fi
 X
Sari Autio,
Opettaja, kouluttaja, työnohjaaja, Kasvutila Oy
p. 050 5919878
kasvutila@gmail.com
 X  X
Nina Mansikka
Erityisopettaja, terapeutti
p. 040 777 1899
mansikka24@gmail.com
www.tehostamo.fi
 X  X  X  X
Nina Mansikka
Erityisopettaja, terapeutti
p. 040 777 1899
mansikka24@gmail.com
www.tehostamo.fi
 X  X X  X
Pirjo Mäkilä
Luokanopettaja
p. 040 5930 739
pirjo.makila@pp3.inet.fi
X voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä

äXäri -ohjaajat

Ohjaajan nimi Pääkaupunkiseutu
Etelä-Suomi
Pirkanmaa Keski-Suomi Pohjanmaa Satakunta
Varsinais-Suomi
Itä-Suomi Pohjois-Suomi
Hetu Saarinen, Nuorisotyönohjaaja, Gordon-ohjaajakouluttaja
p. 050 409 0136
hetu@iki.fi
 X X
Satu Vilkki
p. 040 595 0058 satu@satuvilkki.fi, www.satuvilkki.fi
 X  X
Juha Jutila,
Sosionomi (amk), erityisnuorisotyönohjaaja
www.juhajutila.fi
 X
Anne-Mari Jääskinen, Yrittäjä, kouluttaja, taideterapiaohjaaja
p. 041 435 0000 anne.mari@ilontuuli.fiwww.ilontuuli.fi
X

K12 -ohjaajat

Ohjaajan nimi Pääkaupunkiseutu
Etelä-Suomi
Pirkanmaa Keski-Suomi Pohjanmaa Satakunta
Varsinais-Suomi
Itä-Suomi Pohjois-Suomi
Ritva Salopuro, Nuorisotyönohjaaja
p.050 5213976
ritva.salopuro@evl.fi
 X
Pirjo Mäkilä Luokanopettaja
p.040 5930 739
pirjo.makila@pp3.inet.fi
X voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä voi kysyä
X