Ajankohtaista

Lapsijärjestöt: Suomalaislapset pelastettava viipymättä al-Holin leiriltä

Tiedote
Julkaisuvapaa 14.12.2019 klo 15.30.

 

Julkisuudessa on viime aikoina keskusteltu kiivaasti Syyrian al-Holin leirillä olevien suomalaislasten kohtalosta.

Me allekirjoittaneet lapsijärjestöt muistutamme, että jokaisella lapsella on YK:n lapsen oikeuksien sopimuksen valossa oikeus elämään, terveydenhoitoon, koulutukseen ja turvallisuuteen, jotka kaikki jäävät leirin epäinhimillisissä olosuhteissa toteutumatta. 

Lapsen oikeuksien sopimus on Suomea velvoittava ja YK:n lapsen oikeuksien komitean valvoma sopimus. 

Sopimuksen perusteella Suomen tulisi tuoda suomalaiset lapsensa takaisin Suomeen mahdollisimman pian. Lasten pelastaminen ei siis ole mielipidekysymys, vaan Suomea velvoittava toimenpide. Tästä syystä Suomen tulee tehdä kaikkensa leirillä olevien suomalaislasten auttamiseksi.

Lapsijärjestöt muistuttavat lisäksi, että lapsen oikeuksien sopimukseen kuuluu kaikkien lasten suojelu syrjinnältä ja rangaistukselta, jotka perustuvat hänen vanhempiensa toimintaan tai mielipiteisiin. Lasten pelastaminen ei siten voi olla riippuvainen heidän vanhempiensa valinnoista.

 

Allekirjoittajat:


Barnavårdsföreningen i Finland r.f. 

Nuori kirkko ry

Parasta Lapsille ry

SOS-Lapsikylä

Suomen World Vision

Yhden Vanhemman Perheiden Liitto ry 

Yhteiset Lapsemme ry

 

Lisätietoja:

 

Barnavårdsföreningen i Finland r.f.:
toiminnanjohtaja Pia Sundell (040 501 9105, pia.sundell@bvif.fi)

Nuori kirkko ry:
toiminnanjohtaja Sami Ojala (044 371 3062, sami.ojala@nuorikirkko.fi)

Parasta Lapsille ry:
toiminnanjohtaja Sari Nikula (050 469 0419 sari.nikula@parastalapsille.fi)

SOS-Lapsikylä:
kehitysjohtaja Kati Palsanen (040 825 1620, kati.palsanen@sos-lapsikyla.fi)

Suomen World Vision:
toiminnanjohtaja Tiina Antturi (040 585 3147, tiina.antturi@worldvision.fi)  

Yhden Vanhemman Perheiden Liitto ry:

puheenjohtaja Susanna Kavonius (050 350 9967, susanna.kavonius@yvpl.fi) ja varapuheenjohtaja Marika Mattila (045 131 4331, marika.mattila@yvpl.fi)

Yhteiset Lapsemme ry: 

puheenjohtaja, kansanedustaja Eva Biaudet (050 512 1846, eva.biaudet@eduskunta.fi)
toiminnanjohtaja Markus Söderlund (0407626809, markus.soderlund@yhteisetlapsemme.fi)